Nastavitve piškotkov
Športna prehrana
Body Building
in fitnes
Raziskave in
članki
Blogi

Pogosta iskanja

proteini aminokisline diete body building fitnes mišice mišična masa creatin vitamini
Isomaltuloza –prava alternativa za sladkor?

Isomaltuloza –prava alternativa za sladkor?

V športu in športni prehrani je vedno več poudarka o pomembnosti in smiselnosti uporabe ogljikovih hidratov, torej sladkorjev ter s tem povezanimi vprašanji: kdaj, koliko in v kakšni obliki ga jih.

Ogljikovi hidrati so nujni za regeneracijo, gradnjo mišic in ne zgolj samo za energijo. Pri vseh teh procesih je odločilnega pomena, koliko glikogena (naše rezerve sladkorja) imamo v telesu ter kako porabljeni glikogen po telesni aktivnosti najhitreje in najbolj učinkovito nadoknaditi oziroma ga obnoviti.

Iz teh razlogov športniki in ostali strokovnjaki, ki delajo na področju športne prehrane, vedno iščejo vir "najboljšega" sladkorja (konvencionalni namizni sladkor,  glukoza, maltodextrin... )
V zadnjem času pa se je pojavil razmeroma manj poznan ogljikov hidrat - izomaltuloza, znan tudi kot palatinoza !

V tem zapisu bomo podrobneje spoznali ta nov ogljikov hidrat!

Kaj je  izomaltuloza?

Pri izomaltulozi (6-O-α-D-glukopiranozil-D-fructofuranose) gre za disaharid, ki ga dobimo iz saharoze pridobljene iz sladkorne pese, ki je sestavljen iz glukoze in fruktoze. Tako imenovani bakterijsko fermentacijski proces s pomočjo encima a-glukoziltransferaza zagotavlja, da ima ta »sladkor« posebne lastnosti -  ena od od njih je na primer izredno nizek GI (glikemični index) 32.

Izomaltulozo najdemo v naravi tudi v medu in sladkornem  trsu, vendar le v majhnih količinah.
Izolmaltulozo so pod imenom PalatinozeR »izumili« leta 1957 v nemškem podjetju "Südzucker", ki je največji proiozvajalec sladkorja v Evropi. Od leta 1985 pa so jo  namesto sladkorja začeli redno uporabljati na Japonskem .

Kljub zgoraj navedenim letnicam so Izomaltulozo šele leta 2005 vpisali kot novo živilo v skladu z Uredbo o novih živilih t.i. Novel food ter leto kasneje v ZDA s statusom GRAS (generally recognize safe - splošno priznano varno hranilo).

Študija iz leta 2010 potrjuje. da palatinoseR dobro  zmanjšuje  negativen vpliv maščob v krvi. Toksikološki testi so prav tako pokazali, da je hranilo popolnoma varno tudi v primeru, če ga zaužijemo  v količinah 7 gr na kilogram telesne teže, hkrati pa pri količini 50 gr na porcijo ne obremenjujejo preveč prebavnega trakta! Izomaltuloza ima tako kot  vsaki  drugi ogljikov hidrat 4 ccal energijske vrednosti

Kakšne prednosti lahko pričakuje športnik od izomaltuloze?

V primerjavi z drugimi sladkorji, kot sta maltodekstrin ali dekstroza, se razgradnja izomaltuloze ne začenja v ustih, pač pa šele v prebavnem traktu. Posledica tega je tudi relativno počasen dvig krvnega sladkorja, kar vpliva tudi na obseg izločanja inzulina. V spodnji tabeli je prikazana primerjava med jedilnim sladkorjem in izomaltulozo pri nujnem delovanju in vplivom na krvni sladkor.
isomaltuloza1

Z zaužitjem  običajnega namiznega sladkorja ali druge vrste sladkorjev se krvni sladkor poveča po približno 30 min  (povečanje za 2,5 mmol / l) .
Pri zaužitju izomaltuloze se je  po 30 min. krvni sladkor povišal za 1,25mmol / l.
Takšno delovanje izomaltuloze v primerjavi z ostalimi sladkorji izhaja iz dejstva, da ima  Izomaltuloza  bistveno nižji glikemični index (32 namesto 65 pri namizmen sladkorju  ali 99 GI pri glukozi).

Izredno pomemben  podatek je tudi dejstvo,da izomaltuloza dlje časa zadržuje povišan krvni  sladkor, kar omogoča športnikom konstantno dobavo energije v obdobju 60 in več minut.
Seveda to ne pomeni, da v času treninga, kadar gre za daljše obdobje, v vmesnih fazahni potrebno uravnavati krvnega sladkorja s sladkorji z visokim GI.


Prav tako je zanimiv vpliv izomaltuloze na dvig in sproščanje inzulina. Pri tem gre za konstantno isto količino izločanja inzulina za razliko od saharoze ali drugih sladkorjev z visokim Gi .

isomaltuloza2

Na ta način preprečimo klasično nihanje ravni sladkorja v krvi, kar je izredno pomembno za osebe, ki imajo hipoglikemijo. Hkrati se s tem tudi prepreči možnost prevelikega »nalaganja» ogljikovih hidratov v mišice ter njihovo skladiščenje v maščobe zaradi nezmožnosti telesa, da tolikšno količino ogljikovih hidratov prebavi.

 

glucoslow